Çanakkale Ticaret Odası ve Çanakkale İl Damızlık Koyun Keçi Yetiştiriciler Birliği, “Gökçeada Kuzusu” için harekete geçti. Doğadan beslenen ve benzersiz lezzeti ile tüketicilerden tam not alan Gökçeada Kuzusu’na coğrafi işaret alınarak eşsizliği tescillenecek.

YETİŞTİRİCİ DAHA ÇOK KAZANACAK
Çanakkale İl Damızlık Koyun Keçi Yetiştiriciler Birliği, tamamen doğadan beslenen ve bu yönüyle hem sağlıklı olması ile hem de lezzetiyle dikkat çeken “Gökçeada Kuzusu” için coğrafi işaret başvurusunda bulundu. Türkiye’de yalnızca Çanakkale’nin doğa harikası adası olan Gökçeada’da yetişen ve sadece doğadan beslenen Gökçeada Kuzusu’nun coğrafi işaret alarak tescillenmesinin önemine değinen Çanakkale İl Damızlık Koyun Keçi Yetiştiriciler Birliği Dr. Ferhan Savran, “Gökçeada Kuzumuzun coğrafi işaret almasının hem mekanının tescil edilmesi hem de daha fazla gelir getirmesi açısından önemi büyük. Gökçeada’daki yetiştiricilerimizin toplamda 50 bin baş hayvanı var. Yaptığımız markalaşma çalışmaları sonucunda kilogramını 16 liradan 22 liraya çıkardığımız Gökçeada Kuzusu etinin fiyatını, coğrafi işaret alarak daha çok yükseltmeyi ve yetiştiricimizin daha çok kazanmasını sağlamayı hedefliyoruz” dedi.

KENDİNE HAS LEZZETİ İLE DİĞER ETLERDEN AYRILIYOR
Tadımcılar ile yapılan testler sonucunda Gökçada Kuzusu etinin diğer etlerden farklı olduğunun onaylandığını ifade eden Dr. Savran, “Yemleme yapılmadan tamamen merada, doğadan beslenen Gökçeada Kuzusu, bu özelliği ile diğer hayvan etlerinden ayrılmakta ve eti de bu sebeple en sağlıklı etler arasında yer almaktadır. Yapısal olarak küçük bir hayvandır ve eti de son derece lezzetlidir. Çanakkale İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği olarak yaptığımız anlaşma sonucunda, Gökçeada Kuzusu’nun Migros marketlerinde ayrı bir standı bile bulunmaktadır” diye konuştu.

TİCARET ODASINDAN GÖKÇEADA KUZUSU’NA DESTEK
Çanakkale İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği’nin coğrafi işaret almak için yaptığı girişimlere destek veren Çanakkale Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu ise şu ifadelere yer verdi:
“İlimizin öne çıkan tüm yöresel ürünlerinin ulusal ve uluslararası alanlarda tanıtmak öncelikli hedefimiz. Bu hedefimize ulaşmak ve yöresel ürünlerimizin bölgemize daha fazla ekonomik değer yaratmaları için oda olarak coğrafi işaret çalışmalarına ayrı bir önem veriyoruz. Gökçeada Kuzusu’nun coğrafi işaret başvurusu için gerekli çalışmalar ve atılması gereken adımlar hakkında Çanakkale İl Damızlık Koyun Keçi Yetiştiriciler Birliği temsilcilerimizle görüş alışverişinde bulunduk. İnşallah en kısa sürede hem ilimiz hem de ülkemiz için el birliği ve ortak akıl ile yeni bir ekonomik değer yaratacağız.”

“Gökçeada Kuzusu” Coğrafi İşaret Alıyor…

“Gökçeada Kuzusu” Coğrafi İşaret Alıyor…” üzerine 2 düşünce

 • 11 Haziran 2021, 10:54
  Kalıcı bağlantı

  Merhaba,
  Merak ediyorum ve alarak tadına bakmak istiyorum ancak çekincelerim var !
  Ben İzmir de yaşıyorum genellikle Balıkesir kuzusu ” kıvırcık ” tüketmekteyim gelin görünki bu gerçek bir kıvırcık kuzu değil ben şöyle bilirim ırk olarak gerçek kıvırcık kuzu trakya bölgesine aittir ve onun tadı bir başkadır buralarda satınaldığımız kuzular meraya çıkıp yayılmadan kekik,yonca yeşil yemeden yemle büyütülen kuzular olduğunu düşünüyorum küçücük hayvanın bile kol eti piştikten sonra lifli olması sebebiyle ağızda sakız gibi çiğnenmekte şimdi gelelim sonuca sorularım şu;
  1-yaz geldi buralarda hava ısısı 30 derece sevkiyat süresinde ette bozulma olur mu ?
  2-sıyrılmış haliyle bir kol bir but ve sırt kaski siparişi versem mümkün müdür ?
  3-Ayrıca sucuk üretiminiz var mıdır ?
  4-Gökçeada kuzusunun ırkı nedir ?

  Selam eder hayırlı işler dilerim

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir