Koyun Keçi Dünyası Haber Servisi

Doğada yıl boyunca özgür gezen ve bu özelliği ile etinin kapalı ortamda yetişen hayvanlara oranla daha az yağlı olduğu Gökçeada Kuzusu, yaz aylarında kırmızı et yemek isteyen tüketicilerin tercihi oluyor.Yaz aylarında havaların sıcak olması sebebiyle kırmızı et tüketmekten çekinen tüketiciler, tercihlerini Gökçeada Kuzusu’ndan yana kullanıyor. Gökçeada’nın eşsiz ve bakir doğasında yılın 12 ayı dilediğince gezen ve organik otlarla beslenen kuzular, yaz aylarında da kırmızı et tüketmek isteyenlerin tercihi oldu.

Yaz aylarında havaların sıcak olması sebebiyle kırmızı et tüketmekten çekinen tüketiciler, tercihlerini Gökçeada Kuzusu’ndan yana kullanıyor. Gökçeada’nın eşsiz ve bakir doğasında yılın 12 ayı dilediğince gezen ve organik otlarla beslenen kuzular, yaz aylarında da kırmızı et tüketmek isteyenlerin tercihi oldu.

12 AY GEZİYOR, EN ORGANİK OTLARI YİYOR
Yılın 12 ayı boyunca gezen ve bu sebeple kapalı sistemle yetiştirilen hayvanlara oranla eti daha az yağlı olan ada kuzuları, aynı zamanda en organik otlarla besleniyor. Adada özgür bir şekilde gezen ve kendi yemini kendi seçen kuzular, kekik başta olmak üzere doğada yetişen bir çok sağlıklı otu yiyerek, etinin kalitesine kalite katıyor. Bu iki temel özelliği ile “sağlıklı koyun” olarak adlandırılan Gökçeada Kuzuları, özellikle yaz aylarında “az yağlı çok doğal et” tüketmek isteyenlerin de ilk tercihlerinden oluyor.

Şimdi Gökçeada Kuzusu’nun Tam Zamanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir